Siden BoxKnox.com lancerede sin service i efteråret har de to danske bagmænd ledt efter opmærksomhed og mulige investorer. Det første fik de i sidste uge.
BBC World-programmet Click satte fokus på passwordsikkerhed, og i den forbindelse blev BoxKnox fremhævet som en mulighed for at gøre sit liv på nettet lidt mere sikkert. BBC lagde også et link til BoxKnox på sin hjemmeside, og det fik mange til at tjekke den danske løsning ud.
»I disse dage er der ekstraordinært stort pres på BoxKnox, men indtil videre styrer vores samarbejdspartner Golden Planet i Kolding ressourcerne optimalt, så de mange besøgende fra den engelsksprogede del af verden ikke går forgæves,« siger Morten Djernæs fra Pamci Networks, der står bag BoxKnox.
Pamci Networks sikkerhedsløsning går i korte træk ud på, at brugeren ikke indtaster emailadresse eller navn, når han opretter en konto. Beskyttelsen består dermed i, at de indtastede koder ikke kan bruges til noget, hvis de alligevel skulle falde i de forkerte hænder.
Pamci Networks håber, at omtalen kan hjælpe til i jagten på partnere, der ikke alene kan tilføre kapital men også sparring i forbindelse med den globale markedsføringsplan for BoxKnox.
»Udsendelsen har virkelig givet BoxKnox et spark fremad. Vore brugere spænder nu fra Nordeuropa til Indien. Vi kan se på den amerikanske boks, at USA også er ved at tage den sikre online løsning til sig,« siger Morten Djernæs.