Apple ryster spilindustrien med gratis mobilspil

Spil til mobiltelefoner har størst potentiale i spilbranchen, men de tusindvis af gratis eller ekstremt billige mobilspil skræmmer spilindustrien.

Tokyo Game Show er en stor japansk spilmesse og her er netop blevet fremvist 758 nye spil. Af dem var 168 til mobiltelefoner og det bekymrer de gamle spilproducenter, skriver New York Times.

Antallet af mobilspil er nemlig blevet fordoblet på et år, mens salget af spilkonsoller er gået tilbage.

At der udvikles nye mobilspil er i og for sig godt nok og branchen erkender også, at det er her, det største potentiale ligger.

Det, der vækker bekymring er, at mange mobilspil er gratis. Og det er Apples skyld, lyder det.

Apple har nemlig sat sig godt og grundig på mobilspil med deres iPhone, iPod Touch og ikke mindst App Store, hvor der i dag findes tusindvis af gratis eller næsten gratis mobilspil. Det kan traditionelle spilproducenter som Nintendo, Sony og Microsoft ikke hamle op med til deres spilkonsoller, hvor et spil typisk koster fra mindst et par hundrede kroner.

Kræver radikale ændringer
Kilder i branchen siger til New York Times, at Nintendo, Sony og Microsoft er nødt til at lave radikale forretningsmodeller og fokusere mere på software frem for hardware. Det er nemlig langt billigere og lettere at udvikle spil til for eksempel iPhone end til PlayStation3 og XBox.

Desuden skal det gøres langt lettere for brugerne at downloade spil.

I sidste uge meldte Nintendo ud, at de godt kunne finde på at gøre Wii-konsollen 20 procent billigere for at være mere konkurrencedygtige på et presset marked.

 

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job