Furu bliver ny chef for Cisco

Cisco Systems i Norden har netop ansat Niels Christian Furu som chef for firmaets nordiske afdeling.

Han er et kendt ansigt i Cisco-verdenen. Niels Christian Furu har tidligere stået i spidsen for Cisco Danmark og senest været direktør for Cisco i Schweiz og Østrig.

Nu kan Furu se frem til at sætte sig i chefstolen for Cisco Systems Nordics, hvor country managers fra Sverige, Norge, Finland og Danmark kommer til at rapportere direkte til ham.

»Tidligere bestod vores »nordiske afdeling« af otte lande inklusiv Benelux-landende. Vi har delt regionerne op i to, hvor jeg har ansvaret for den nye nordiske afdeling,« beretter Niels Christian Furu og glæder over, at man fra Ciscos side har valgt at dele regionen op i to.

»De nordiske lande er meget avancerede i brugen af it, og det er spændende at være der, hvor tingene er længst fremme. Det giver en større jobmæssig tilfredsstillelse at arbejde med avancerede teknologier. Og så er der større mulighed for at styrke de nordiske lande, når man udskiller Benelux-landene« uddyber han.

Set igennem Niels Christian Furus øjne, er Ciscos mål udover en høj vækst et ønske om at være længst fremme på ip-telefoni samtidig med at sætte quaduble play højt på listen.

»Men der kommer ingen ændringer, når det gælder vores strategi i kanalen. Vi fortsætter i samme spor,« fortæller han.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job