Telmore-vækst i 2004

Det TDC-ejede mobilselskab Telmore oplevede en omsætningsvækst på 47 procent i 2004.

Mobilselskabet Telmores resultat for 2004 viser en omsætning på 628 millioner kroner, en vækst på 200 millioner kroner, svarende til 47 procent, med et overskud på 22,2 millioner kroner efter skat.

Telmore har ifølge Gallup GTI mobilbranchens mest tilfredse kunder og det ser selskabet selv som den væsentligste forklaring på det flotte resultat.

»Vi fik 62.000 nye kunder i 2004 og væksten fortsætter i 2005. Det er særdeles tilfredsstillende, men vigtigst for os er det, at vores kunder er de mest tilfredse i branchen,« siger Telmores direktør Allan Christiansen.

Telmore blev i januar 2004 købt af TDC.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere