Nyt værktøj til trådløs netværks-overvågning

Forskellen mellem software til beskyttelse og angreb bliver stadig mindre. En ny sikkerheds-løsning kan bombardere angribere med datapakker og lokalisere ubudne gæster i firmaets bygninger.

Softwarefirmaet Airmagnet har introduceret den femte generation af sit sikkerheds-system til trådløse netværk. Systemet skal gøre det lettere for virksomheder at skaffe sig et overblik over den trådløse netværksaktivitet - og dermed opdage, om der er installeret uautoriserede trådløse klienter eller basisstationer.

Selvom firmaets eget trådløse netværk kan sikres med kryptering og beskyttes mod uautoriseret adgang er det svært at forhindre, at hackere installerer en uautoriseret basisstation i nærheden af firmaets bygninger for at snyde pc'er til at koble sig på det forkerte netværk.

Sikkerhedssystemet Airmagnet Enterprise består af hardware-sensorer, som installeres hos virksomheden og analyserer den trådløse kommunikation. Hvis der opstår en uregelmæssighed sendes en krypteret meddelelse over netværket til en central server.

Den seneste version indeholder bl.a. et nyudviklet sporingsværktøj, som bruger triangulering til at beregne placeringen af uautoriserede klienter og basisstationer. Placeringen vises på plantegninger af det beskyttede område - og dermed skulle man selv i en stor bygning være i stand til at opspore en trådløs hacker.

I forhold til tidligere versioner har de indbyggede sikkerheds-funktioner fået en mere aggressiv karakter. Når først programmet har registreret en ubuden gæst, startes et elektronisk modangreb. Prøver en klient f.eks. at komme ind på det sikrede WLAN, kan det nye værktøj selv gennemføre en automatisk blokering af klienten som vil miste enhver forbindelse til access-points i området.

Desuden er systemet nu i stand til at blokere for kommunikation med et uautoriseret access-point ved at bombardere basisstationen med specielle datapakker.

I Danmark forhandler Airmagnets produkter af sikkerhedsfirmaet Allwireless.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S