Sonofon betaler 533 mio. kr. for 3G-licens

<FONT COLOR="#FF0000">BREAKING NEWS</FONT> Med et bud på 533 millioner kroner løber Sonofon med den ledige 3G-licens. Selskabet vil allerede næste år gå i luften med 3G-telefoni til danskerne.

IT- og Telestyrelsen har i dag tildelt den ledige fjerde 3G-licens til Sonofon for en pris på 533 millioner kroner. SONOFON vil lancere de første 3G-tjenster i løbet af 2006.

»Vi glæder os til at tilbyde effektive og spændende 3G-tjenester til erhvervslivet og privatkunderne. Arbejdet med at etablere det nye mobilnet og produkter er fremskredent, og vi forventer at lancere de første tjenester i større danske byer i løbet af 2006,« siger Henrik Clausen, adm. direktør for Sonofon.

Sonofon starter med at tilbyde 3G-tjenester til erhvervslivet, som især efterspørger mulighed for hurtige mobile dataforbindelser til blandt andet mobil e-mail og adgang til virksomhedernes interne IT-systemer. Derefter følger de første 3G-tjenester til privatkunderne.

TDC, Telia og 3 købte en licens allerede ved den første auktion over alle fire licenser i 2001, men det er i dag kun TDC og 3 der bruger sine licenser. Selskaberne har været tilbageholdende fordi de ikke mener markedet har været modent nok. Men efter den største mobilspiller, TDC's, opstart i oktober i år begynder det at hjælpe på det. Og det ved man hos Sonofon.

»Vi er meget tilfredse med at erhverve 3G-licensen netop på dette tidspunkt, hvor markedet nærmer sig modenhed. Kunderne er opmærksomme på 3G og telefonerne er i handel i en vis volumen. Politikerne har vist hurtig stillingtagen med hensyn til at sætte licensen til auktion. Derfor vil vi nu sikre at licensen hurtigt bliver omsat til nye tjenester til gavn for kunderne og konkurrencen på det danske marked,« siger Henrik Clausen.

SONOFON har i dag landets største mobilportal, e-go, med over 200.000 besøgende om måneden, hvor kunderne henter nyheder, spil og meget andet. Den udnyttes nu som afsæt for at tilbyde de mere avancerede 3G-tjenester.

Den fjerde UMTS-licens er lige som de øvrige tre licenser landsdækkende. Ifølge licensbetingelserne skal netværket udbygges til at dække 30 procent af befolkningen i 2009 og 80 pct. af befolkningen i 2013.



Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S