Mindre opdateringer til Firefox 2.0 og 1.5

Mozilla har opdateret browseren Firefox af sikkerhedshensyn. Samtidig opfordres brugere af Firefox 1.5 til at skifte til 2.0.

Nye sikkerhedsopdateringer af Firefox 2.0 og 1.5 lukker et hul i FTP protokollen. Folk, der bruger Firefox, er formodentlig allerede blevet bedt om at opdatere.

Hullet i Firefox kunne bruges af en specifikt kodet FTP server til at udføre en skanning af maskiner inde bag en firewall.

Ifølge Mozilla udgør det ingen fare, men informationer om et internt netværk kunne blive afsløret og derefter brugt til at angribe systemet, hvis der samtidig er andre sårbarheder i systemet.

Mozilla opfordrer samtidig brugere af Firefox 1.5 til at skifte til 2.0-versionen, da sikkerhedsopdateringer til version 1.5 kun vil være tilgængelige frem til den 24. april, hvor Mozilla ikke længere vil understøtte versioner af Firefox ældre end 2.0.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S