Nu kan man betale med mobilen i Danmark

I et testforløb på Fyn kan buspassagerer betale turen med mobiltelefonen. Kun TDC- eller Telemore-kunder kan lege med.

Du kender sikkert situationen. Bussen kommer om to minutter, men du har ingen kontanter!

Nu skal fynske buspassagerer ikke længere bekymre sig om at have penge klar, når de skal med bussen. Så længe de har en mobiltelefon i lommen. Og er kunde hos TDC eller Telmore.

I en testperiode på cirka et år gennemfører TDC og det fynske busselskab, FynBus, pilotprojektet "SMS-billetten". Forsøget starter i dag.

Den elektroniske billet er i korte træk en sms-besked, som man viser til chaufføren. Se billedet til højre.

SMS-billetten koster det samme som en tur, købt på et 10-turs kort, så det er billigere at købe billetten via mobilen end kontant.

»Vores mål er først og fremmest at få nogle erfaringer. Som pionerer inden for området, er vi spændte på, hvordan danskerne kommer til at bruge muligheden for mobilbetaling i deres hverdag. Vi forventer at høste vigtige erfaringer, og at brugen vil stige støt og roligt i takt med, at flere og flere passagerer får øjnene op for, hvor let det faktisk er at bruge. Er erfaringerne gode, vil TDC i løbet af 2008 præsentere flere nye muligheder,« siger Anders B. Christjansen, direktør i TDC Mobil.

Mere om samme emne

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. september 2025 ansat Lars Peter Met Pedersen som Sales Manager - Datacenter. Han skal især beskæftige sig med salg af løsninger til det danske datacenter marked og være det rådgivende bindeled mellem kunde og producent. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Nicolai Rask Moesgaard som Datateknikerelev ved afd. i Herning og Holstebro. Han har tidligere beskæftiget sig med social- og sundhedsområdet, da han har en lang karriere som SoSu hjælper. Nyt job