It-branchens el-forbrug slår alle rekorder

Elforbruget vil udgøre halvdelen af it-branchens budgetter i det kommende år. Og det er selv om branchen over en bred kam udadtil profilerer sig som - ja, miljøvenlig.

It-branchen er en tikkende miljøbombe. Billigere it-udstyr i de seneste år har og kommer i det kommmende år til at sætte sit præg på miljøet. Det vurderer analysegruppen Gartner Group.

Den amerikanske analysevirksomhed har netop udgivet en prognose, der viser, at it-branchens el-forbrug på kort sigt vil stige til at udgøre 50 procent af budgettet.

»It-teknologien er ved at tabe sin uskyld. Billedet af it-teknologi som en ren og miljøvenlig industri bliver udfordret af dens stigende aftryk på miljøet. Mens et stigende antal miljøkrav allerede har medført omkostninger til skrotningsordninger, bliver it-cheferne nu også mødt med stigende bekymring over det hastigt voksende elforbrug,« siger Steve Prentice, analytiker hos Gartner Group.

Og det er en udvikling som det københavnske it-firma Surftown kunne nikke genkendende til sidste år. I løbet af få måneder havde virksomhedens el-regning nået astronomiske højder. Men heldigvis opdagede virksomhedens ledelse udviklingen tids nok til at minimere de økonomiske og ikke mindst de miljømæssige følger.

»Ved at indrette systemet anderledes lykkedes det os at spare 20 procent på elregningen,« siger Frederik Schouboe, direktør i Surftown til EPN.

I alt sparer virksomheden dermed omkring 500.000 kroner om året på elregningen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S