It-branchens el-forbrug slår alle rekorder

Elforbruget vil udgøre halvdelen af it-branchens budgetter i det kommende år. Og det er selv om branchen over en bred kam udadtil profilerer sig som - ja, miljøvenlig.

It-branchen er en tikkende miljøbombe. Billigere it-udstyr i de seneste år har og kommer i det kommmende år til at sætte sit præg på miljøet. Det vurderer analysegruppen Gartner Group.

Den amerikanske analysevirksomhed har netop udgivet en prognose, der viser, at it-branchens el-forbrug på kort sigt vil stige til at udgøre 50 procent af budgettet.

»It-teknologien er ved at tabe sin uskyld. Billedet af it-teknologi som en ren og miljøvenlig industri bliver udfordret af dens stigende aftryk på miljøet. Mens et stigende antal miljøkrav allerede har medført omkostninger til skrotningsordninger, bliver it-cheferne nu også mødt med stigende bekymring over det hastigt voksende elforbrug,« siger Steve Prentice, analytiker hos Gartner Group.

Og det er en udvikling som det københavnske it-firma Surftown kunne nikke genkendende til sidste år. I løbet af få måneder havde virksomhedens el-regning nået astronomiske højder. Men heldigvis opdagede virksomhedens ledelse udviklingen tids nok til at minimere de økonomiske og ikke mindst de miljømæssige følger.

»Ved at indrette systemet anderledes lykkedes det os at spare 20 procent på elregningen,« siger Frederik Schouboe, direktør i Surftown til EPN.

I alt sparer virksomheden dermed omkring 500.000 kroner om året på elregningen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S