Posten installerer flere pakkeautomater

Postens pakkeautomater er brugt til at sende og modtage 40.000 pakker i de første 10 måneder. I den kommende tid skal der installeres flere automater.

For 10 måneder siden blev de første døgnpostautomater installeret rundt om i landet. Her er det muligt at sende og modtage pakker 24 timer i døgnet. Post Danmark har nu offentliggjort de første tal for, hvor mange der har brugt automaterne. De viser at der er knap 25.000 tilmeldte til døgnposten og der er sendt og modtaget 40.000 pakker gennem automaterne i de første 10 måneder.

Det er især de unge der har taget døgnposten til sig - næsten 40 pct. af de tilmeldte er mellem 25 og 35 år. Og der er dobbelt så mange mænd som kvinder, der er tilmeldt ordningen.

»Endnu flere kunder vil stifte bekendtskab med døgnposten i den kommende tid. Nemlig mange af de kunder, der ikke har været hjemme, da vi kom for at aflevere en pakke til dem. På afhentningsblanketten vil der stå, at de kan hente pakken i Døgnposten i stedet for på posthuset. De skal blot huske at medbringe sygesikringsbevis,« siger vicedirektør Søren Ravn Jensen fra Post Danmark.

Når man er tilmeldt døgnposten, modtager man en sms eller e-mail, når der er kommet en pakke, og så kan pakken afhentes i døgnpostboksen inden for de næste seks dage. Det er også muligt at sende pakker fra døgnposten, som bliver fyldt og tømt en gang om dagen.

Post Danmark fortæller at man planlægger at opsætte endnu flere døgnpostautomater rundt om i landet. I øjeblikket er der 63 pakkeautomater på landsplan.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo