IBM-ansatte forsætter under Lenovo

De fleste medarbejdere i IBM's pc-division fortsætter under det nye ejerskab efter at IBM i nat solgte divisionen til kinesiske Lenovo.

De fleste medarbejdere i IBM's pc-division fortsætter under det nye ejerskab efter at IBM i nat solgte divisionen til kinesiske Lenovo.

Under det nye ejerskab kommer IBMs partnere til at bibebolde de kontaktpersoner og account-ansvarlige, som de havde under IBM. Det fremgår af et brev om salget sendt til IBM's 5000 amerikanske partnere i nat dansk tid. IBM Danmark forventer at udsende en tilsvarende orientering til danske partnerne senere i eftermiddag.

Som led i handlen overføres omkring 10.000 medarbejdere fra IBM til det nye globale Lenovo.

Lenovos produkter vil i første omgang blive co-branded, så både Lenovos og IBMs navn optræder. Lenovo har mulighed for at benytte IBMs brand i op til fem år.

Lenono bliver med købet af IBMs pc-division verdens tredje største pc-producent. Som led i handlen stiftes et nyt Lenovo-selskab, der får hovedsæde i New York. IBM får en ejerandel af 18,9 procent af dette selskab.

Stephen M. Ward, der hidtil har været senior vice president og general manager for IBMs Personal Systems Group, vil blive CEO for Lenovo når handlen er gennemført. Yuanqing Yang, der i dag er vice chairman, president and og CEO for Lenovo, skal være bestyrelsesformand for selskabet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


RISE with SAP – muligheder, faldgruber og vejen frem

Bliv klædt på til strategiske valg om fremtidens forretningsplatform. Hør cases og bliv inspireret af IBM, JYSK og BCG Platinion, som deler erfaringer og indsigter i SAP-migrering, cloudstrategi og teknologivalg med fokus på reel forretningsværdi.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere