Premier League og Thailand sagsøger YouTube

Den engelske fodboldliga, Premier League, sagsøger YouTube for overtrædelse af copyright-lovgivningen. Samtidig sagsøger Thailand videotjenesten for majestætsfornærmelse.

YouTube har problemer igen. Nu sagsøger både den engelske Premier Leaugue og den thailandske regering videotjenesten.

Premier League hævder, at YouTube med forsæt brugte Premier Leaugues intellektuelle ejendom til at promovere sig selv. Uden at betale for det.

Søgsmålet angår YouTube, men også Google, som sagsøgerne hævder har godkendt YouTubes lovovertrædelser ved at opkøbe firmaet.

Sagen blev lagt an i USA og er et massesøgsmål, startet af Premier League og musikforlæggeren Bourne. De håber, at flere, som har fået deres copyright overtrådt, vil være med og har oprettet en hotline til formålet. Sagsøgerne beder om en uspecificeret sum penge i erstatning.

Den thailandske regering er også netop hoppet med på vognen, og planlægger at sagsøge over nogle videoer, der fornærmede kongen. Majestætsfornærmelsen fikYouTube blokeret i Thailand, men nu resulterer det altså i et søgsmål. Dette til trods for at YouTube havde blokeret for adgangen til de pågældende sider.

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job