Artikel top billede

Proshop har købt resterne af Getmore

Konkurrenten Proshop fik resterne af den krakkede onlineforhandler Getmore.

På fredag bliver det tidligere lager i Ishøj tømt for de sidste rester efter den krakkede onlineforhandler Getmore, som dermed er endegyldigt forsvundet fra jorden overflade.

Det er Getmore-konkurrenten Proshop, som har købt varelager, inventar og Getmores domænenavn ud af konkursboet. Ifølge direktør Poul Thyregod omfatter købet også de varer, som Skat beslaglagde ved en aktion i august.

Selve varelageret er nu ifølge Poul Thyregod kørt til Proshop i Århus, mens kontormøbler og andet inventar sat på auktion gennem den sjællandske forhandler Computersalg.

I fredags var der eftersyn og sidste frist for at afgive bud var i går mandag. Og fredag i denne uge henter køberne så de sidste rester af Getmore.

Getmore gik konkurs i slutningen af oktober, to måneder efter at Skat i august som nævnt tømte lageret for varer på grund af en mistanke om momssvindel.

Getmore-kunder, der har nyindkøbte varer, penge eller reparationer i klemme i Getmores konkursbo kan få hjælp fra advokatfirmaet Schebye Jacobsen, Toldbodgade 49, 1253 København K.

 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere