Dansk it-eventyr på vej i retsligt hundeslagsmål

Det dansk stiftede Succesfactors er på vej i flæsket på konkurrent. Anklagerne lyder på datamisbrug og smædekampagne.

Succesfactors har base i USA men er stiftet af den danske direktør Lars Dalgaard. Han er nu på vej i retten for at forsvare sit firmas ry.

Succesfactors har nemlig besluttet at retsforfølge rivalen Softscape. De to firmaer tilbyder lignende software-produkter, og konkurrencen mellem dem er hård. Så hård at Succesfactors anklager konkurrenten for at have skaffet sig adgang til Succesfactors it-systemer. Efterfølgende har Softscape angiveligt brugt informationerne til bringe Succesfactors i miskredit blandt nuværende og kommende kunder. Det skriver Børsen.

Anklagen går på, at Softscape har hentet informationer hos Succesfactors, som er blevet sammensat til en kritisk rapport, hvor der stilles spørgsmål ved Succesfactors' metoder og resultater. Rapporten er sendt til mulige kunder.

Succesfactors udvikler et system, der kan måle ansattes præstationer og deres personlige udvikling. Systemet forhandles som en webservice, så kunderne betaler udelukkende for adgang til systemet.

»Vi ville hellere bruge al vores energi og opmærksomhed på at gøre vores kunder mere succesfulde, men vi har et ansvar over for mere end 700 højt motiverede medarbejdere, investorer og partnere for at forsvare Succesfactors ry under sådan et bevidst skadeligt angreb,« siger direktør Lars Dalgaard til Børsen.

Over for Børsen hævder flere kilder, at Succesfactors bruger retssagen til at skaffe sig tiltrængt opmærksomhed i et særdeles konkurrencepræget marked.

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS