Pas på skattefælderne i Second Life

Revisorgiganten Deloitte advarer. Nuværende skatteregler gør det umuligt for danske virksomheder at gennemskue, hvordan indtægter fra online-platformen Second Life skal beskattes.

Hvilke indtægter skal der betales skat af i online-universet Second Life, hvor virtuelle varer handlet med en virtuel valuta kan veksles til hård valuta?

I dag sætter revisionsfirmaet Deloitte fokus på de skattemæssige og forretningsmæssige aspekter af virtuel økonomi.

»Udviklingen netop nu går så hurtigt, at skattereglerne ikke kan følge med. Der er flere tiltag på vej, både nationalt og internationalt, for at tilpasse reglerne til de nye økonomier, men man kan frygte, at reglerne enten kommer for sent, eller vil være for uigennemtænkte til at ramme rigtigt« advarer Senior Manager Jonathan Bernsen fra Deloittes skatteafdeling.

Han peger på, at værdier, der skabes i online-universer, kan være svære at beskatte. Dels fordi at de er mobile og lette at flytte rundt med, og dels fordi de ikke eksisterer fysisk og derved er nærmest umulige at identificere.

»En kineser der samler guld i spiluniverset World of Warcraft med henblik på at sælge det videre til andre spillere. Hvad tjener han på det i forhold til de omkostninger han har? Er der tale om en skattemæssig overdragelse, hvis han sælger guldet til anden spiller og som modydelse får virtuelle penge, som for eksempel Linden Dollars (Second-Life-møntfod, red.)? Og hvad med skatten, hvis han ikke omveksler sine Linden Dollars, men bruger dem til at købe noget i Second Life? Og hvordan kan myndighederne identificere og beskatte transaktioner, hvis han veksler beløbet til fysisk valuta gennem en bank?,« spørger Jonathan Bernsen.

Der er kort sagt flere spørgsmål end svar. For knap to måneder siden bebudede skatteminister Kristian Jensen (V), at hans ministerium allerede var ved at undersøge, om nogle af de enorme summer, der bliver trukket ud af den kunstige verden og ind i den virkelige verden skal beskattes.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S