Storvask i Eterra

Eterras danske datterselskab er i lighed med resten af den norsk-ejede koncern i gang med en omfattende oprydning. Målet er sorte tal på bundlinien. Blandt midlerne er rationaliseringer, effektiviseringer og efteruddannelse.

Med de seneste fyringer af 30 ansatte i Eterra Danmark har selskabet på 18 måneder sagt farvel til 500 medarbejdere alene i Danmark. I Norden har Eterra afskediget 200 de seneste måneder, og flere hundrede millioner kroner er sat af til slankning af virksomheden.

Personalereduktionerne sker som led i en storstilet rengøringsplan, der på koncernniveau har som formål at gøre den norskejede koncern rentabel igen efter en periode med højrøde tal på bundlinien.

Lukning af afdelinger

I Danmark har E-200, som planen er blevet døbt, betydet, at Eterra har skilt sig af med sine afdelinger i Odense og Aalborg samt kursus-virksomheden Ajourit Danmark, som siden er gået konkurs. Udskilningen af Hands har også bidraget til nedgangen i medarbejdertallet.

I dag er de tilbageværende medarbejdere placeret i Ballerup ved København og Århus.

- Vi har besluttet at fokusere på design, implementering og drift, som er det, Eterra er gode til. Alt andet skal ud, siger administrerende direktør Jan Elbæk og tilføjer:

- Hvis ikke vi kan blive nummer et, to eller tre i Danmark, vil vi ikke beskæftige os med det.

Rekonstruktionen af Eterra tager udgangspunkt i en håndfuld overordnede strategiske principper, som ledelsen har formuleret. Strategien indebærer blandt andet, at virksomheden nu satser massivt på udvikling og videreuddannelse af sine ansatte.

Ens standarder

Salgsprocesserne er gennemgået med en tættekam og strammet op, der er luget ud i samarbejdspartnerne og indført ens standarder for, hvordan tingene gøres i Eterra, hvad enten det er i Norge, Danmark eller Sverige.

- Det, det skal munde ud i, er selvfølgelig at skabe en bedre lønsomhed i Eterra. Vi kan ikke gøre noget ved, at markedet er trægt, men vi kan forsøge at trimme Eterra indadtil, så vi er klar, når markedet begynder at gå op igen, siger Jan Elbæk.

Eterra Danmark omsatte sidste år for 2,3 milliarder kroner, hvilket var en tilbagegang på 20 procent i forhold til året før. Resultatet endte med et minus på 78,5 millioner kroner, hvilket til gengæld er en forbedring i forhold til 2000 på over 200 millioner kroner.

Selvom alarmlamperne altså stadig blinker højrødt, så går det den rigtige vej. Ifølge Jan Elbæk er det lykkedes at nedbringe omkostningerne med hele 40 procent.

- Jeg tror ikke, at nogen i markedet ville have gættet på, at det ville være så trængt så længe. Jeg havde selv troet, at det ville begynde at gå op igen i det her halvår. Men jeg mener stadig kun, at det er et spørgsmål om tid. Mange kunder har været henholdende med investeringer, men det kan de ikke blive ved med, siger Eterra Danmarks topchef.

Ikke flere fyringer

Han bedyrer, at der ikke er planlagt flere afskedigelser, men omvendt så vil han ikke love, at de ikke kommer alligevel.

- Vi har ikke flere fyringer på vej, men det kan jeg selvfølgelig ikke garantere, siger han.

- Hvis markedet pludselig falder ti procent er man som ledelse nødt til at reagere.

Eterra er en del af den børsnoterede norske Merkantildata-koncern. Merkantildata omsatte sidste år for otte milliarder norske kroner mod ni milliarder året før. Underskuddet blev på en lille milliard norske kroner. I 2000 tabte Merkantildata seks milliarder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job