Halo3 skal sætte spot på Microsoft Silverlight

Microsoft har kørt det store skyts i stilling for morgendagens lancering af superpillet Halo3. For at kunne tage del i hypen skal brugerne benytte den helt nye Flash-konkurrent Microsoft Silverlight.

En stor del af gaming-verdenens projektørlys er rettet mod Xbox 360-spillet Halo3, der frigives til salg verden over i aften og i morgen.

Microsoft håber, at noget af filmstjerne-glitteret vil smitte af på Silverlight - selskabets nye Flash-konkurrent, - og på en anden af de endnu ret ukendte teknologier, Microsoft ligger inde med, nemlig søgemaskinen Tafiti.

Endnu inden frigivelsen i aften er der blevet forudbestilt mere end halvanden million eksemplarer af spillet, og adskellige videoklip, screendumps, og småbidder af information om spillet er blevet strøet strategisk ud over det ganske internet.

Microsofts bagtanke synes klar: Når det regner på præsten, drypper det på degnen. For at se videoklip fra det forunderlige Halo3-univers, som Microsoft har lagt op på msn.com, må man først downloade Silverligt.

Ifølge ComONs amerikanske søsterblad CRN har Microsofts kampagne for Silverlight længe bestået i at lægge tillokkende medie-indhold ud på nettet for at lokke folk til at downloade multimedia-playeren.

Microsoft håber også at kunne anvende Halo3-succes'en til at promovere Tafiti - en ny, eksperimenteil søgemaskine, som virker sammen med Silverlight.

Således er Tafiti midlertidigt rebranded med et Halo3-skin for at udnytte spil-hypen.

Tafiti-søgninger indebærer en slags karrusel, der er et grafisk fremstillet lagerområde for søgninger. Denne karrusel er blevet forsynet med et Halo3-logo, som fører direkte til Halo-relateret søgeindhold på nettets gaming-sider.

Indtil videre har Microsoft dog modstået fristelsen til at promovere Silverlight på Halo3.com.

Til trods for, at denne side er en af Microsofts mest populære underholdningssider. I stedet kan man stadig benytte Adobe flash til videoindholdet om det ventede spil.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere