Dyremose angriber fyret Telmore-direktør

TDC´s topchef Henning Dyremose, leverer et frontalangreb på Frank Rasmussen for at have sovet i timen i forbindelse med Easymobiles entre på det britiske marked.

På onsdagens pressemøde i forbindelse med kvartalsregnskabet fra TDC, fik den afskedigede Telmore-direktør, Frank Rasmussen, hårde ord med fra koncernchef Henning Dyremose.

Dyremose giver Frank Rasmussen skylden for, at Easymobile ikke havde undersøgt de britiske regler for betalingskort på nettet godt nok før Easymobiles entre på det britiske marked. Det skriver Børsen.

De britiske regler for betaling med kreditkort på nettet giver nemlig kunden ret til at annullere en betaling, op til seks måneder efter den er foretaget.

Det har givet store problemer for Easymobile. Under normale omstændigheder vil kunden nemlig for længst have brugt sin taletid, når der er gået et halvt år.

Hvis kunde så vælger at annullere sin betaling, er det op til Easymobile, at dokumentere at indbetalingen er brugt til taletid, og det kan slet ikke betale sig, i forhold til de relativt små beløb der er tale om. Easymobile blev først opmærksom på reglen, da selskabet have fået de første 15.000 kunder.

»Det kræver en anden form for betalingsmønster, og det har vi nu fået løst,« sagde Henning Dyremose på pressemødet, og tilføjede at selskabet måtte tage den med ro i forhold til at finde nye kunder, indtil der var styr på betalingerne.

Han fortæller at selskabet har undersøgt reglerne i Tyskland og Holland, for at sikre sig at Easymobile ikke ender i den samme situation.

Henning Dyremose afviser, at den britiske sag er årsagen til Frank Rasmussens fyring fra Telmore.

Det er ikke lykkedes at få en kommntar fra Frank Rasmussen.

Ifølge TDC har Easymobile nu 23.000 kunder på det britiske marked.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S