Teleselskaber må ikke udlevere pirater

Antipiratgruppen skal have en retskendelse i hånden, før teleselskaberne må udlevere adresseoplysninger på kunder, der er mistænkt for piratkopiering, lyder vurderingen fra Datatilsynet.

Teleselskaberne må ikke udlevere oplysninger om kundernes IP-adresser til Antipiratgruppen, medmindre gruppen har en dommerkendelse.

Det er Datatilsynets konklusion efter at have vurderet Antipiratgruppens grundlag for at anmode teleselskaberne om oplysninger, der kan knytte IP-adresser sammen med kundenavne.

Når Antipiratgruppen har fundet frem til en computer, hvorfra der eksempelvis deles piratkopier af musik eller film, så står Antipiratgruppen som regel blot med en IP-adresse.

IP-adressen fortæller ikke noget om den præcise, fysiske adresse. Det er kun teleselskabet, der ved præcis hvilken kunde, der på et bestemt tidspunkt har haft IP-adressen.

Antipiratgruppen har hidtil anmodet teleselskaberne om frivilligt at udlevere oplysningerne om kunderne med henvisning til persondataloven.

Datatilsynet har imidlertid gennemgået lovgrundlaget og vurderer, at fordi der er tale om, at Antipiratgruppen knytter oplysningerne om teleselskabets kunde sammen med en forbrydelse, så må teleselskabet ikke udlevere oplysningerne, før der foreligger en retskendelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere