Dansk it-forhandler undgik svindel for kvart million

Englænder brugte falske bankgarantier, da han lagde ordre for en kvart million kroner hos it-forhandleren TimeComputer. Forhandleren lod sig dog ikke narre og undgik store tab.

Hos CBC-forhandleren TimeComputer A/S vakte det glæde, da de modtog en ordre på computere for 270.000 kroner. Men ordren viste sig at være et svindelforsøg. Pengene kom aldrig ind på kontoen, og forhandleren undgik med lidt fornuft og en god portion held, at blive en kvart million kroner fattigere.

Salgschef Jan Bøgel blev sidst i september kontaktet af en mand, der kaldte sig David Bertilev. Han havde på trods af det engelsklingende navn ikke en imponerende britisk accent, men lød ifølge Jan Bøgel mere som en østerlænding.

David Bertilev påstod at komme fra den engelske forhandler Flint Distribution Ldt. Ved at fremvise falske bankgarantier forsøgte han at lokke TimeComputer til at sende ordren, inden pengene var gået ind på kontoen. Jan Bøgel fastholdt dog ikke at sende ordren.

Efterfølgende har det da også vist sig, at Flint Distribution afviser, at David Bertilev er eller har været ansat i firmaet.

Jan Bøgel er glad for, at han holdt fast i ikke at ville sende ordren før pengene var modtaget. Det kunne nemlig have haft store konsekvenser for den lille forhandler.

»For Topnordic er det jo en lille ordre, men vi er 11 mennesker ansat, så for os er det en meget stor ordre. Det er bare vores held, at vi ikke lod os lokke,« siger han.

Han vil nu advare andre forhandlere mod at sende ordre til ukendte kunder, før de har modtaget betalingen.

CBC har derfor udsendt en advarsel blandt medlemmerne, for at advare om svindleren, så andre ikke lader sig friste.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job