Blu-ray kan ikke redde filmsalg

Selvom Blu-ray-salget er kraftigt stigende er det samlede filmsalg faldet i det seneste år. Heller ikke online-udlejning af film er nok til at modvirke denne trend.

Det globale marked for salg og udlejning af Blu-ray- og dvd-film er faldet med 3,6 procent eller 2,6 milliarder dollar i 2008. Det viser en aktuel rapport fra analysefirmaet Screen Digest. Tallene er interessante, fordi Blu-ray er midt i en kraftig vækst, og det var ventet at denne vækst ville opfange faldet i dvd-salget. Men tallene viser, at dvd-salget falder hurtigere end stigningen i Blu-ray-markedet. Resultatet er, at der sælges og udlejes færre film end tidligere. Hvis man kigger på salget af fysiske filmmedier alene, så er faldet på 4,8 pct.

"High-definition formatet Blu-ray blev i branchen præsenteret som et svar på tilbagegangen på dvd-markedet. Men formatkrigen med Toshibas HD-DVD har forhindret en stærk samlet markedsintroduktion i stil med det, der lykkes for ti år siden med dvd'en," hedder det i rapporten.

Desuden har den globale økonomiske krise og den stigende udbredelse af lovlige og ulovlige filmdownloads på nettet også bremset salget af fysiske filmmedier.

Blu-ray ligner faktisk en succeshistorie med en samlet omsætning på 482 millioner dollar i 2008, en firedobling i forhold til året før. Det ventes at Blu-ray kan nå op på en samlet andel på 6,9 procent af filmmarkedet i 2009. Men selv de 482 millioner dollar blegner ved siden af de 2,6 mia. dollar, som industrien har mistet på et år. Kun i lande som Rusland, Kina og Indien er der fremgang i dvd-salget.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank