Ny HD-DVD nøgle knækket før udgivelse

Nye krypteringsnøgler til HD DVD skal tages i brug i næste uge. Men crackerne har knækket dem, før den officielle anvendelse er begyndt.

Trængslerne for folkene bag krypteringsnøglerne til HD-DVD formatet fortsætter. En ny version af AACS skal først for alvor tages i brug den 22. maj, men er allerede blevet knækket af hackere.

Selskabet bag krypteringen, AACS LA (Advanced Access Content System Licensing Administration), bragte den nye kryptering ud, fordi den tidligere nøgle blev knækket og offentliggjort på nettet. Men indsatsen halter altså stadig bagefter i kapløbet med crackerne. Den seneste beta-udgave af Slysofts AnyDVD HD program kan ifølge netavisen Ars Technica allerede rippe HD DVD-skiver, der bruger den seneste AACS version 3. Det lykkes nemlig pirater at bruge programmet på preview-versioner af Matrix-trilogien.

På den baggrund stiller Ars Technica spørgsmålstegn ved hele ideen i krypteringsnøglerne, når de faktisk bliver knækket hurtigere end de tages i brug.

Men mens musikindustrien er ved at lægge de digitale låse på hylden ved at overveje at fjerne DRM helt, så holder filmindustrien stand. Man er parat til at tillade legal privat-kopiering af DVD'er på en beskyttet måde, men længere vil man ikke gå.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland