Internet-trafik over Atlanten truet af pris-strid

To af de største network carriers på hver sin side af Atlanten ikke længere på talefod. Striden kan give huller i forbindelsen for mange skandinaviske internetbrugere, der surfer på amerikanske sites.

(opdateret)En tilsyneladende banal diskussion, om hvem der skal betale hvor meget, har fået amerikanske Cogent Communications til at afbryde al samarbejde med Telia, som dermed har fået klippet forbindelsen til en af de store network carries i USA.

Telia Sonera er selv en af Europas største carriers, det vil sige ejer af de kabler, som udgør den fysisk infrastruktur, hvorpå internettet hviler.

Talskvinde for Telia Sonera International Carrier, Maria Hillborg, siger til ComON, at Telia i mange år har haft en såkaldt peer-partner aftale om udveksling af internettrafik med Cogent - ligesom selskabet har udvekslingsaftaler med alle andre internetcarriers. Hun forklarer, at amerikanerne i forlængelse af forhandlinger om prisstrukturen bag en udvekslingsaftale ganske enkelt valgte at lukke for al trafik fra Telias netværk.

Maria Hillborg bekræfter, at man som skandinav har meget gode chancer for at blive koblet på et af Telia Soneras net, når man surfer på internettet - også hvis det sker, fra helt andre internetudbydere.

Telia udsendte for nylig en advarsel til koncernens egne internetkunder, om at Cogents stop for samarbejde kunne have en negativ indflydelse på deres brug af internettet. Maria Hillborg siger til ComoN, at når det gælder trafik til internetadresser på Cogents netværk, kan forsinkelser og huller i princippet ramme de fleste, der surfer fra en computer placeret i Skandinavien - eller for den sags skyld i hele Europa.

Eftersom mange andre network carriers fungerer som transatlantiske peer-partnere for Telia, er det ikke muligt at sige noget om, hvor store begrænsninger - om overhovedet nogen - striden vil medføre for den almindelige internetbruger.


Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS