Gartner: Mobilsalg krydser milliarden i 2009

Ifølge analysevirksomheden Gartner vil det globale salg af mobiltelefoner nå mere end en milliard enheder om året i 2009.

Mobiltelefonen er på vej til at blive det mest udbredte stykke forbrugerelektronik. Gartner regner med at det årlige salg i 2009 vil overstige en milliard enheder på verdensplan.

Allerede i 2005 forventer analysevirksomheden Gartner, at det globale mobilsalg vil komme op på 719 millioner enheder om året. Det er en fremgang på 16 procent i forhold til 2004.

»Verdens appetit på mobiltelefoner har oversteget selv de mest optimistiske forventninger. Mobiltelefoner kan gå hen og blive det mest udbredte stykke forbrugerelektronik i verden,« siger Ben Wood, vicedirektør for mobilanalyser hos Gartner.

Tallene er fremkommet gennem studier af markedet i 62 lande fordelt over hele verden. I følge gartner fordeler salget sig over hele kloden. Der er dog regionale forskelle:

1 ud 4 solgte telefoner i 2004 blev solgt på det asiatiske marked.

Nordamerikanerne køber de nyeste telefoner. I det hele taget er kunderne i den vestlige verden flittige til at skifte til nye modeller.

I Sydamerika er væksten størst. I de seneste år er salget fordoblet år for år, og Gartner forudser, at salget vil runde 100 millioner enheder om året i 2009 .

Endelig er der også godt nyt til producenter af smartphones. Gartner forventer, at salget vil fordobles år for år frem til 2006, hvor det vil være oppe på 200 millioner enheder om året.

På 3G-siden er der også lys forude. Gartner forudsiger at salget vil runde 100 millioner enheder i 2006.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse