iPod Touch til 2000 kr på markedet om få uger

Apples nyeste udgave af designikonet iPod har både wifi, touchscreen og webbrowsing med særlig Youtube-funktion og den vil blive tilgængelig for alverdens befolkninger allerede i løbet af få uger.

Den mest berømte og mest udbredte personlige gadget verden nogen sinde har oplevet - Apples iPod - blev i går lanceret i en ny version, der låner stærkt fra den super-hypede iPhone.

Den nye iPod Touch har samme skærmstørrelse som iPhone, nemlig 3,5 tommer, og den betjenes med samme intuitive fingerbevægelser direkte på skærmen ligesom den superhypede telefon.

Faktisk er iPod Touch temmelig tæt på at være en iPhone uden telefon. Den har næsten samme mål og næsten samme udseende, men den er et par millimeter tyndere. Den kan også meget af det samme som telefonen - bortset fra at ringe. Den mangler mikrofon og højttaler, så det bliver svært at udnytte dens trådløse netværk til telefoni, og så har den iøvrigt intet kamera. Til gengæld vil iPod Touch kunne købes og bruges af alle, når den bliver sendt på markedet. Den vil den blive i løbet af få uger, lovede Apple-boss Steve Jobs ved lanceringen onsdag aften.

Ikke kun kabinettet men også prisen på det nye übergadget er tyndere end iPhone-forlægget. En 8 GB-version af iPod Touch skal koste 299 dollars (cirka 2000-2500 kroner herhjemme) mens en 16 GB-udgave vil kunne anskaffes for 399 dollars.

Apple har også lanceret en ny iPod Nano 3G med video-venligskærm samt en iPod Classic med op til 160 GB harddisk. Samtidigt har selskabet besluttet at skære den billigste version af iPhone bort og sænke prisen på den dyreste, så en iPhone i USA nu koster 399 dollars. Det svarer i runde tal til cirka 3000 kroner inklusiv moms og told i Danmark, men eksklusiv den kedelige Apple-tendens med at gøre produkterne dyrere i Skandinavien.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere