Doom og Quake bliver mobile

Firmaet bag store spilsuccesser som Quake, Doom og Wolfenstein har oprettet en mobilafdeling, der skal sende de tre populære spil ind i mobilen.

Id Sofware er navnet på firmaet bag tre af de spil, som alle raske drenge og piger med stor sandsynlighed har spillet på et eller andet tidspunkt på computeren. Det drejer sig som de voldige og i manges øjne dybt underholdende Quake, Doom og Wolfenstein. Nu skal de tre spil tilpasses mobiltelefonen, skriver USA Today.

Spilindustrien bliver ofte kritiseret for kun at lave neddroslede udgaver af sidste års spil til mobiltelefoner, men det skulle der tilsyneladende ikke være tale om denne gang.

Id Software vil bare benytte sig af de kendte titler til at promovere spillene med.

Id Software har tidligere leveret en neddroslet mobilversion af Doom, som skulle være blevet solgt i mere end en million eksemplarer, men det er bare begyndelsen, forklarer John Garmack, medstifter af Id Software, til USA Today:

"Vi laver allerede overskud på spil, men vi satser på, at der måske kommer det helt store gennembrud, når industrien bliver fem til ti gange større.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S