Doom og Quake bliver mobile

Firmaet bag store spilsuccesser som Quake, Doom og Wolfenstein har oprettet en mobilafdeling, der skal sende de tre populære spil ind i mobilen.

Id Sofware er navnet på firmaet bag tre af de spil, som alle raske drenge og piger med stor sandsynlighed har spillet på et eller andet tidspunkt på computeren. Det drejer sig som de voldige og i manges øjne dybt underholdende Quake, Doom og Wolfenstein. Nu skal de tre spil tilpasses mobiltelefonen, skriver USA Today.

Spilindustrien bliver ofte kritiseret for kun at lave neddroslede udgaver af sidste års spil til mobiltelefoner, men det skulle der tilsyneladende ikke være tale om denne gang.

Id Software vil bare benytte sig af de kendte titler til at promovere spillene med.

Id Software har tidligere leveret en neddroslet mobilversion af Doom, som skulle være blevet solgt i mere end en million eksemplarer, men det er bare begyndelsen, forklarer John Garmack, medstifter af Id Software, til USA Today:

"Vi laver allerede overskud på spil, men vi satser på, at der måske kommer det helt store gennembrud, når industrien bliver fem til ti gange større.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere