Tyskland og EU i retsstrid om fibernet

Striden om Deutsche Telekoms fibernet ender nu i retssalen, efter Tyskland blankt har afvist at efterkomme EUs krav om, at gøre nettet tilgængeligt for Telekoms konkurrenter.

Tyskland vil ikke ændre på den fritagelse for konkurrence, Deutsche Telekom fik for at finansiere det tyske fibernet. Det har EU ellers krævet, og sagen ventes nu at havne i et retsopgør i løbet af sommeren.

Det er konklusionen, efter Tyskland i slutningen af sidste uge meldte tilbage til kommissionen, at man ikke ville ændre på beslutningen i sagen og dermed tvinge Deutsche Telekom til at give deres konkurrenter adgang til fibernettet.

Striden har baggrund i, at Tyskland tillod Deutsche Telekom undtagelser fra visse regler, så de ikke skulle give deres konkurrenter adgang til fibernettet, hvis firmaet til gengæld ville grundlægge det.

Projektet skal skaffe hurtigt internet til omkring 50 tyske storbyer i løbet af 2008 og 2009. Det er tidligere blevet vurderet, at det vil koste Deutsche Telekom omkring 20 milliarder kroner at etablere fibernettet.

Sagen førte hurtig til kritik fra konkurrenter, der mente, at de dermed blev frataget muligheden for at konkurrere på lige vilkår med det delvist statsejede Deutsche Telekom.

Også EU-Kommissionen mente, at den praksis var i strid med EUs konkurrenceregler, og EU-kommissær for telekommunikation, Viviane Reding, har i flere tilfælde kritiseret Tyskland for sagen. EU-kommissionen indledte derfor en hastesag mod Tyskland i slutningen af februar.

I sidste uge reagerede Tyskland så på kommissionens hastesag og sagde, at man ikke ville ændre praksis på området. Sagen forventes nu at blive taget op ved de europæiske domstole i løbet af juni.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect