RFID i alle mobiltelefoner fra 2010

Fra næste sommer vil alle mobiltelefoner være udstyret med en RFID-radiochip, forudsiger Ericsson.

I Japan er det allerede muligt at betale togbilletten med mobiltelefonen eller trække en cola i en automat og betale ved at holde sin mobil hen til en læseplade. Og denne teknologi kommer også til Europa. Faktisk forventer Ericsson, at alle mobiltelefoner vil indeholder en RFID-radiochip allerede fra næste år.

Det fortalte mobilgiganten Ericssons chef for systemarkitektur, Håkan Djuphammar, på selskabets Business Innovation Forum i sidste uge.

»Om et år vil stort set enhver solgt mobiltelefon være udstyret med det [near field communication]. Det er en to-vejs, bidirektionel RFID kommunikations-forbindelse som betyder at enheden både kan fungere som tag og som læser,« sagde Håkan Djuphammar ifølge ZDNet.

De nye mobiltelefoner med RFID-chip har et sikkert område på SIM-kortet, hvor "beskyttede elementer" kan gemmes. Mobilen kan dermed komme til at fungere som nøgle til din bil eller dit hus eller som betalingsmiddel i metroen.

Ericsson samarbejder med et forsyningsselskab, der har 15.000 ubemandede faciliteter og 700 forskellige nøgler - et logistisk mareridt, der skal løses med RFID-mobiler.

»De har ikke noget overblik over, hvor nøglerne er, så de vil erstatte alle låse med RFID-låse, uddele RFID mobiltelefoner til de ansatte, og så bruge dem til at kontrollere adgang til deres lokationer,« fortalte han.

Et andet fremtidsscenarie kunne være, at mobiltelefoner kan bruges til at bekæmpe kortsvindel. Ericsson forestiller sig, at betalingsselskabet kan hente lokalisationsdata fra mobilnettet og tjekke, om kortejerens mobil er i nærheden af den automat, hvor en person forsøger at hæve penge på kortet.

En anden mulighed er at samle real-time data for at følge trafikstrømmen og sælge dem til GPS-firmaer, som så kan sende dynamiske opdateringer til deres navigationsenheder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere