Klumme: Hvordan kan IT redde os ud af krisen?

Hvordan kan it-kyndige hjælpe os gennem den finansielle krise, spørger Per Palmkvist Knudsen i denne uges klumme. Giv dit bud her.

Sidst vi havde tider som dem, vi oplever nu, var min mor en lille pige. I dag er hun 87. Hun kan ikke forstå, hvad der et sket. Jeg er hende ikke til megen trøst, for jeg kan heller ikke overskue situationen.

Dog kan jeg forstå, at krisen skyldes overvurdering.

Overvurdering af drevne spekulanters løfter, og overvurdering af gode tiders længde. Al økonomisk teori burde ellers fortælle os, at efter gode tider kommer dårlige tider. Men som i dot-com euforien fortrængte vi dette faktum og forventede, at gode tider varer evigt. Det gør de ikke. Heller ikke denne gang.

Mest overvurderet var de - tilsyneladende risikominimerende - finansprodukter. Det har nu vist sig, at de ikke fordelte risici, men i stedet gjorde dem helt uigennemskuelige.

Stort set alle disse ulykkes-produkter kunne kun lade sig gøre pga. avancerede it-systemer. Uden hære af begavede programmører var den nuværende finanskrise med andre ord aldrig opstået.

Hvad skal vi så stille op med den viden? Skal vi krybe langs med hjørnerne og hviske: "Det er også vores skyld!".

Nej, nej, og atter nej! For som de siger på engelsk: "A fool with a tool is still a fool". De mange velbegavede nørder satte bare det i system, der var sygt tænkt.

Men hvis vi med vores it-færdigheder kan lægge (finans)verden i ruiner, så må vi så også kunne gøre det modsatte. Måske. De sidste uger er jeg blevet i tvivl. Og måske en smule forvirret - lige som min mor.

Men du, der har styr på fremtiden: Hvad synes du, vi it-folk kan og bør gøre i den krise, vi nu skal leve med i mange år? Skal vi bruge vores færdigheder på at gøre virksomhederne mere effektive - og dermed kunne afskedige medarbejdere? Eller skal vi i stedet medvirke til at "træde på pedalen", så vi erobrer nye markeds- eller produktandele?


___


Per Palmkvist Knudsen er it-direktør hos JP/Politikens Hus A/S.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S