NASA tester kunstig intelligens til rumfartøjer

For første gang har rumfartsorganisationen NASA installeret software med kunstig intelligens i en satellit.

NASA-forskere har overført et program med kunstig intelligens (KI) til satelliten Earth Observing One (EO-1), der blev sendt i kredsløb for fire år siden og bruges som testmiljø for nye teknologier.

KI-programmet Livingstone Version 2 (LV2) kan selv opdage og analysere fejl i satellitens instrumenter og systemer. Det sker ved at sammenligne en simuleret model med det virkelige rumfartøj. Hvis rumfartøjet opfører sig anderledes end simulationen, forsøger programmet at finde årsagen.

»Den er denne form for teknologi som NASA behøver for at understøtte den fremtidige udforskning af Jorden, Månen, Mars og hinsides i det 21. århundrede. Med denne software kan vi fejlrette de robotsystemer som er nødvendige for at gennemføre stadig mere komplekse missioner, mens de er millioner af kilometer eller måske endda lysår fra Jorden,« kommenterer Ghassem Asrar, der er chef for NASA's Space Mission Directorate.

Ifølge forskerne er programmets grundlæggende logik uafhængig af den konkrete model, og det kan derfor anvendes til alle former for rumfartøjer og robotter. Men NASA forventer også, at systemet vil finde anvendelse i luftfartsindustrien og på andre områder, efterhånden som produkterne bliver stadig mere komplekse.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Partner Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Senior Projektleder til sundhedssektoren

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S