Hælere bruger nettet til salg af varme varer

Politiet advarer mod, at internettet i stigende omfang bliver brugt til salg af tyvekoster.

Forbrugere kan uden at vide det klikke sig til tyvekoster over nettet. Branchen og politiet advarer nu mod, at hælere i stigende grad bruger nettet til at afsætte varme varer, skriver MetroXpress i dag.

»Nettet kan nemt ende med at blive en stor hælercentral,« siger kriminalinspektør Børge Frandsen fra Østjyllands Politi.

Lige nu kører en sag i Nordjylland, hvor en kvinde på 51 år har solgt stjålet tøj på siden Trendsales. Over tre år har hun solgt for 100.000 kroner.

»Der er flere tyve, som bruger nettet som hælercentral i dag,« siger Christian Skødt, der er er konsulent i Forsikringsoplysningen.

Foreningen for Distance- og Internethandel opfordrer nethandlere til at være mere opmærksomme på stjålne varer og så sprede oplysningerne til andre brugere.

Professor Niels-Bjørn Andersen fra Copenhagen Business School mener dog ikke, at forbrugerne skal have ansvaret.

»Det er ikke rimeligt, at forbrugere skal vurdere, om en bluse eller video er en hælervare. Det er politiet, der skal bruge flere kræfter på at afsløre tyvene,« mener han.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S