It-gigant i betalingsstandsning

Silicon Graphics (SGI), der leverer superdatamaskiner, avancerede grafiske arbejdsstationer og er kendt som computerkraften bag mange Holywood-actionbrag fra før år 2000, har søgt ly under en betalingsstandsning.

Konkurrencen fra blandt andet IBM og Dell har gjort livet surt for den gamle grafikgigant, Silicon Graphics (SGI). Så surt, at selskabet har søgt beskyttelse i en betalingsstandsning.

Amerikanske SGI, der har været én af de ledende spillere på markedet for blandt andet grafiske arbejdsstationer og superdatamaskiner har lidt under egen succes. Kunderne har nemlig foretrukket de rimeligere industristandarder fremfor SGIs teknologisk avancerede men dyrere løsninger.

I går fremviste SGI tallene for regnskabsårets tredje kvartal, samtidig med at virksomheden søgte om værn under Konkurslovens kapitel 11.

Chapter 11 er en passus i den amerikanske konkurslov, der giver SGI en reel mulighed for at redde den synkende skude ved for eksempel at reducere gælden eller ved at præsentere nye produkter. I højere grad end i Danmark, hvor der som bekendt er høj risiko for konkurs, når en virksomhed først flirter med betalingsstandsning.

Omsætningen i SGI faldt ifølge kvartalstallene med 32 procent til cirka 631 millioner danske kroner sammenlignet med kvartalet året før.

Grafik-giganten, der tidligere har døjet med negativt resultat har ikke formået at vende den negative trend. Resultatet for tredje kvartal landede således på minus 251 millioner danske kroner modsat minus 263 millioner danske kroner for samme periode sidste år.

Ifølge SGI skyldes de økonomiske problemer i virksomheden, dårlige investeringer i 90'erne. Men også konkurrence fra store aktører som IBM, HP, Dell og Sun har gjort livet surt for virksomheden.

SGI har omkring 1800 ansatte.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S