Microsoft: Nye enheder skal drive mobildata frem

Nye mobiler og programmer skal få mere gang i salget af Windows-baserede telefoner til erhvervsliv og private og drive behovet for mobildata frem.

Microsoft forventer et stort vækstpotentiale inden for mobil dataadgang. Nye telefoner og applikationer skal drive behovet yderligere frem.

Derfor har Microsoft og Qtek netop præsenteret fire nye Qtek-smartphones baseret på Windows Mobile.

»Vi forventer at de nye produkter vil drive en ny efterspørgsel på mobil data, og vi ser et stort potentiale inden for mobil adgang til e-mail. Vi forestiller os, at inden for områder som for eksempel hjemmepleje og service, vil der være gode muligheder for at udbrede mobile enheder til personalet, som ofte ikke har adgang til en pc, eller mulighed for at medbringe en bærbar,« siger Peter Vissinger, ansvarlig for Windows Mobile i Skandinavien.

De 4 nye telefoner tæller blandt andet topmodellen Qtek 9000, som er den første 3G-kompatible Windows-telefon.

Derudover lanceres Qtek 9100, som er den mindste Windows-smartphone på markedet med fuldt Qwerty-tastatur. Alle modeller lanceres med danske udgaver af Windows Mobile 5.0, som er den nyeste version af styresystemet, men det er kun på 9100, at æ, ø og å er med på tastaturet.

Modellerne 8300 og 8310 har indbygget WiFi, og Microsoft fremhæver blandt andet muligheden for at benytte dem som IP-telefoner på et trådløst netværk.

På applikationssiden kommer der en ny version af Exchange, der automatisk sørger for, at nye e-mails hentes ned på telefonen uden indblanding fra brugeren.

Til forbrugerne lanceres Pocket MSN, der er en nedskaleret MSN-klient til Windows Mobile og Pocket PC der giver mobil adgang til Hotmail og Messenger.

De nye Qtek-telefoner lanceres i løbet af efteråret. Pocket MSN er allerede nu tilgængeligt på Microsofts hjemmeside.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job