Regeringen vil åbne for import af it-arbejdskraft

It-fagforeningerne HK/Sam-Data og Prosa raser over regeringens planer om at genindføre jobkort-ordningen, som giver mulighed for at importere udenlandsk it-arbejdskraft.

Snart bliver det igen muligt for danske virksomheder at hente udenlandske it-folk til landet gennem den såkaldte jobkort-ordning, skriver Ritzaus Bureau. Integrations-minister Bertel Haarder (V) ønsker at it-området skal tilbage på positiv-listen over flaskehalsområder, så det bliver lettere for virksomhederne at ansætte it-arbejdskraft fra udlandet.

Men de danske it-fagforeninger HK/Sam-Data og Prosa raser over planerne. De frygter at jobkort-ordningen vil blive misbrugt til en organiseret import af billige it-folk, samtidig med at der hersker stor ledighed blandt danske datamatikere.

It-området blev fjernet fra positiv-listen for et år siden efter en udmelding fra de regionale arbejdsmarkedsråd, som vurderede at der ikke længere var flaskehals-problemer og den samme store efterspørgsel efter it-specialister.

Hvis it-området kommer tilbage på listen skal Udlændingestyrelsen ikke længere høre fagforeningerne, når en virksomhed ønsker at ansætte udenlandske it-folk. Dermed kan HK og Prosa ikke længere kontrollere, om it-folkene lever op til lovens krav om særligt kvalificeret arbejdskraft.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere