Microsoft frigiver Windows Mobile 6.5

Både Windows Mobile 6.5 og den tilhørende applikationsbutik går i luften i dag.

Så kom dagen, hvor Microsoft officielt lancerer Windows Mobile 6.5 og programbutikken Marketplace. I forbindelse med lanceringen skulle der endda blive præsenteret en række nye produkter.

Windows Mobile 6.5 er blevet langt mere brugervenligt end tidligere udgaver af styresystemet, og ifølge Microsoft er det også hurtigere og mere stabilt. Man har valgt at fokusere mere på at gøre det let at bruge en trykfølsom skærm med systemet, og det skinner tydeligt igennem i mange af styresystemets menuer og programmer.

Marketplace indbygget
En anden stor nyhed i Windows Mobile 6.5 er tilføjelsen af Marketplace, som er Microsofts svar på en programbutik til styresystemet. Her kan man købe og hente programmer og spil, der er inddelt i forskellige kategorier. Der er endnu tvivl omkring antallet af programmer i butikken, men rygterne går på at der er nogle hundrede stykker, hvilket er et pænt antal at lægge ud med.

Marketplace er officielt åben fra i dag, og brugere af Windows Mobile 6.5-mobiler vil altså kunne bruge det fra og med i dag. Microsoft har givet udtryk for at butikken også bliver tilgængelig til Windows Mobile 6 og 6.1 i løbet af november.

Microsoft afholder pressekonference senere i dag, hvor lanceringen skal ske. Derudover har Microsoft fortalt at der er en række Windows-telefoner på vej d. 6. oktober, så det skal blive spændende at se, hvilke der er tale om.
 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Red Barnet

    Senior Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job