Vista-rabat kan koste Microsoft milliarder

Microsoft har planer om at give rabat eller ligefrem uddele gratis versioner af Vista til kunder i forbindelse med julesalget. Ifølge en Wall Street analytiker vil det koste softgiganten op mod 3,5 milliarder kroner.

UBS-bankens Heather Bellini, der er analytiker på Wall Street, har i følge Bloombaerg News sænket forventningerne til Microsofts indtjening på Vista. Årsagen er softwarevirksomhedens planlagte rabatstrategi på Vista-lanceringen.

Microsofts nye styresystem skulle oprindeligt have ramt butikkerne inden julesalget gik i gang, men Microsoft har gentagne gange udsat lanceringen af Vista.

For at redde julesalget vil Microsoft derfor uddele kuponer, der giver en gratis eller billig opgradering af styresystemerne i de købte pc'er til Vista. Det betyder at kunderne kan opgradere, når Vista kommer på markedet i 1. kvartal 2007. Det skriver af CRN's amerikanske søsterblad.

Heather Bellini forventer, at kuponprogrammet vil koste Microsoft op mod 600 millioner dollar, svarende til 3,5 milliarder kroner.

En analytiker fra Goldman Sachs skyder tabet til at komme til at ligge mellem en halv og en hel milliard dollar.

Microsoft Danmark har endnu ikke afgjort, om virksomheden vil lave et kupontilbud rettet mod de danske forbrugere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS