Apple punger ud

Apple har aftalt at betale 1,25 milliarder dollars for at sikre leveringer af flashhukommelse.

Der har i et stykke tid været en del furore vedrørende Apples leverandører af flashhukommelse til diverse iPods. Bla. fordi Apple og Samsung beskyldes for at have indgået en aftale med så lave priser, at konkurrenterne bliver tvunget ud. Siden blev en 3 milliarder dollars aftale droppet mellem Samsung og Apple, måske fordi myndighederne i Taiwan var inde og undersøge handlerne.

Af samme grund har Apple længe set sig om efter flere producenter på såkaldte langtidskontrakter. Nu forlyder det, at Apple har indgået kontrakter om levering af NAND-hukommelse frem til 2010 med Hynix, Intel, Micron, Samsung Electronics og Toshiba. Derved sikrer Apple, at de stort set kan producere lige så mange iPod shuffles og nano'er, som markedet efterspørger.

Apple forventes at betale 1,25 milliarder dollars inden for de næste måneder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S