Nye regler skal beskytte domæne-ejere

Sidste år blev fire tusinde dk-domæner lukket ved en fejl - DK-Hostmaster indfører nu nye regler, som skal forhindre de uønskede lukninger.

Hvert år bliver flere tusinde dk-domæner lukket fordi ejeren har glemt at betale abonnement til DK-Hostmaster. Alene sidste år blev mere end fire tusinde domæner lukket som følge af manglende betalinger, skriver ErhvervsBladet. DK-Hostmaster vil nu indføre nye regler, som skal mindske antallet af uhensigtsmæssige lukninger.

»Det har vist sig, at rigtig mange virksomheder har haft problemer med at håndtere de små betalinger til os, og derfor har glemt betalingen. Det har ført til en masse uhensigtsmæssige lukninger af domæner,« siger adm. direktør Per Kølle, DK-Hostmaster, til ErhvervsBladet.

Fremover bliver det muligt at forlænge domæne-registreringen med op til fem år af gangen. Hvis man vælger den længste periode, får man rabat svarende til et års abonnement.

Mod en ekstra betaling på 50 kroner om året kan kunderne sikre, at den sidste rykker for betaling inden lukning af domænet sendes som et anbefalet brev.

»Herefter er der ingen undskyldning for at glemme at betale, og vi forventer, at det næsten vil eliminere antallet af uhensigtsmæssige lukninger,« siger Per Kølle.

Mange virksomheder glemmer at oplyse deres nye adresse til DK-Hostmaster, når de flytter, og det er en af de mest almindelige årsager til uhensigtsmæssige lukninger, fortæller Per Kølle.

DK-Hostmaster ejes af foreningen Dansk Internet Forum og har efterhånden så store indtægter, at årsgebyret for domæner er blevet nedsat fra 60 til 50 kroner.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S