TDC skrotter ny ventetone

I sidste uge indførte TDC en helt ny ventetone, når man ringede til deres mobilkunder. Men nu er den allerede droppet igen.

TDC havde tilsyneladende lagt et anseeligt beløb i at udvikle og reklamere for en ny ventetone, som de to kendte danske komponister Søren Rasted og Bent Fabricius-Bjerre stod bag. Tonen er dog ikke blevet en succes, og er allerede nu opgivet igen.

Lyder dårligt i telefonen
Den nye tone blev afspillet, hver gang man ringede til en af TDC's 1,8 millioner mobilkunder. Men tonen lød åbenbart ikke så godt i en telefon, hvor kvaliteten ikke altid er den bedste. Det skulle være et af problemerne, som mange kunder har klaget over, hvilket har ført til, at TDC har valgt at droppe tonen.

Hvis det kan lykkes for TDC's teknikere at højne lydkvaliteten, vender tonen dog muligvis tilbage.

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S