Algoritmen der afgør populært indhold på nettet

Forskere har fundet den videnskabelige årsag til, at en video eller artikel stryger til tops hos for eksempel Digg.com eller YouTube. Se den snørklede algoritme her.

Hvilke elementer skal der til for at gøre en historie eller video populær på nettet?

Det spørgsmål har HPs research-afdeling sat sig for at finde ud af.

Svaret er blevet til denne yderst tekniske rapport med udregninger og algoritmer.

Undersøgelsen er baseret på overvågning af 7.000 nye videoer på YouTube og samtlige historier, der er tilføjet til siden Digg.com i det sidste halvår af 2007.

Med de matematiske redskaber i hånden er forskerne kommet frem til to indlysende resultater: Artikler bliver læst mindre om natten og i weekenden end i løbet af dagtimerne i hverdagene. Og videoer har ofte en meget lang levetid, hvor der stadig bliver klikket på dem.

Men undersøgelsen er også udmøntet i knap så banale tal. For eksempel hvornår det er bedst at tilføje en historie på Digg.com, hvis man vil have den til at stryge til tops. Det korte svar er, at jo tidligere på dagen jo bedre.

HP-forsker Huberman fremstiller også tre algoritmer, der kan forudse en video eller artikels popularitet. Men for at få det fulde udbytte af dem skal man støve sin matematiske lærdom af og kaste sig over HP-forskernes rapport.

Ennova A/S

Senior Platform Engineer

Midtjylland

Frode Laursen A/S

Systemadministrator

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Business analyst (senior)

Region Sjælland

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS