It-leverandørs mail-storm løjer af

Først i går onsdag lykkedes det it-leverandøren Despec at sætte en endelig stopper for den mailstorm, som i fem dage har sendt det meste af firmaets kundebase ud som konstant gentaget spam.

Da en medarbejder med manglende åndsnærværelse trykkede "send" fredag eftermiddag i sidste uge blev det starten på et imagemæssigt mareridt, som sent vil blive glemt hos it-leverandøren Despec.

I den ellers meget uskyldige mail med et godt tilbud til Despecs kunder, var samtlige modtagere anført i til-feltet. Det skabte kaos.

Ikke alene blev kundernes emailadresser blotlagt over en bred bank. Kunderne måtte også finde sig i at fornærmelsen blev gentaget igen og igen. Mailen med kundebasen havnede nemlig i en uendelig løkke hver gang den kom frem til bestemte mailservere.

At alle de berørte mailservere ført blev lokaliseret og standset i går skyldes et sammenfald af uheldige faktorer.

»Ja, vi har været så uheldige som det er muligt at være «, siger Despec-direktør Michael Voll.

Han fortæller, at han først i dag torsdag tør regne med, at mail-stormen er helt ovre.

Først om tirsdagen var det lykkedes at lokalisere alle de af kundernes mailservere, som takket være en manglende opdatering af Microsoft Small Business Server gik i selvsving ved modtagelsen af den famøse Despec-mail, men kontakten til de relevante system-folk, som stod for mailserverne, tog tid.

Onsdag blev mailen stadigt rundsendt, oplyste en sur kunde til ComONs søstermagasin CRN. Han havde fået sin indbakke spammet med langt over 100 mails.

I forsøget på at rette op på situationen sendte Despec allerede søndag aften et traditionelt papir-brev ud til samtlige berørte kunder med en forklaring og en undskyldning.

Despec går nu i gang med en kritisk undersøgelse af koncernens emailsystem, som ifølge Michael Voll burde have haft funktioner der kunne hindre den forgangne uges massive mailstorm.

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos