På næste mandag skal EU's ministerråd igen diskutere det kontroversielle forslag til et direktiv om softwarepatenter. Det irske formandskab har fremsat en ny tekst, som tillader patentering af programmer. Det første udkast blev behandlet i EU-parlamentet sidste efterår og vedtaget med en række tilføjelser, som tydeligt begrænser mulighederne for at patentere software. Direktivet ændrede karakter undervejs i debatten fra at være en udvidelse af de nuværende regler til en markant stramning.
Men kritikere mener, at forslagsteksten som skal diskuteres i næste uge slet ikke tager højde for de ændringer, som blev vedtaget i EU-parlamentet. Det nye forslag tillader patentering af software, hvis det indgår som en komponent i en teknisk opfindelse.
Det er usikkert hvornår det nye forslag kan komme til afstemning i EU-parlamentet, men flere medlemmer har allerede signaleret deres utilfredshed med, at EU-Kommissionen har ignoreret parlamentets ændringsforslag.
»Kommissionen og Rådets fremgangsmåde er chokerende. De udnytter alle muligheder for at undgå demokrati som findes i EU-retten,« siger Bent Hindrup Andersen, der er medlem af Europa-Parlamentet for Juni-Bevægelsen.
Han betegner EU og patenter som en »giftig blanding« og efterlyser større kontrol med det europæiske patentsystem. I de seneste år har det Europæiske Patentagentur (EPA) udstedt et stort antal patenter på it-baserede løsninger, f.eks. webshops og brugerflader i programmer.
Den tyske forening Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII) har opfordret til demonstrationer forud for ministerrådsmødet i næste uge.