Stigende svindel med salg af rejser på nettet

Rejsebranchen er hårdt ramt af svindlere, der forsøger at narre forbrugere på udkig efter en billig rejse.

En ny rapport fra MarkMonitor afslører en omfattende online-svindel med salg af rejser på nettet. Rejser er blandt de mest populære varer på nettet, men rapporten advarer blandt andet mod salg af falske refusioner, rabatter og vouchers. Der lokkes med besparelser på op til 80 pct. af prisen på flyrejsen, men køberen bliver snydt.

»Internettet er det første sted, man leder, hvad enten man er en almindelig forbruger på jagt efter et godt tilbud på en sommerferie, eller man er en stor virksomhed, der gerne vil spare på udgifterne. Desværre er internettet fuld af åbninger til, at svindlere kan tjene penge på bekostning af førende virksomheder og deres kunders tillid,« siger MarkMonitors direktør Irfan Salim.

Rapporten advarer også om svindel med søgemaskine-optimering til at fange forbrugernes opmærksomhed og lede trafikken væk fra de legitime e-handelssider med rejser. Netbrugere der søger efter kendte rejsebureauer ledes videre til falske websites med suspekt indhold.

Der er registreret en mindre stigning på 8 pct. i antallet af phishing-angreb i første kvartal af 2008, mens antallet af sager om misbrug af mærkevarenavne - det såkaldte cybersquatting - er steget med hele 40 pct.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S