Ormen der smadrede nettet

I går var det 20 år siden, at den første store angreb på nettet blev sat ind og våbenkapløbet mellem sikkerhedsfirmaer og cyberterrorister begyndte.

For 20 år siden, den 2. november 1988, slap Robert Morris ormen løs. I løbet af de følgende døgn åd den sig ind på alle computere den stødte på og lagde 10 procent af nettet fuldstændig øde. Hvor der før havde været 6.000 computere forbundet til hinanden, var der nu kun stilhed.

På det tidspunkt anede ingen af internettets pionerer, der mest var überentusiaster, forskere og militærfolk, hvad en internetorm var. I det hele taget gik de så lidt op i sikkerhed, at den eneste måde at komme ormen til livs og undgå, at få sine computere inficeret var at hive stikket ud. Angrebet var så omfattende, at avisen New York Times skrev om det, selv om stort set ingen læsere anede, at der fandtes et internet, og derfor havde svært ved at forholde sig til, at det var under angreb.

Sitet NetworkWorld har talt med nogle af de mennesker, der oplevede angrebet i november 1988. En af dem er Steve Bellovin, der i dag er professor på Columbia University, men i 1988 var i gang med at udvikle en tidlig Firewall for Bell Labs.

"Morris Ormen var den direkte årsag til at begrebet internettet blev udbredt til offentligheden. For de fleste var nettet en ny og mærkelig verden, som oven i købet kunne blive ødelagt af en enkelt person," siger han.

Det var den unge studerende Robert Morris, der udviklede ormen. Den udnyttede svagheder i emailsoftware til at reproducere sig selv til computere på netværket. Morris havde egentlig ingen intentioner om at smadre store dele af nettet. Han ville måle nettets størrelse og vise, hvor sårbart nettet er pågrund af sjusket programmering. Men han sjuskede selv. Han fandt ud af, at hvis ormen spurgte en computer om den allerede havde installeret sig selv på computeren, ville det være for nemt at skrive et program, der fik ens computer til at svare ja, så ormen fór videre. Derfor programmerede han ormen til at installerere sig på alle computere, der svarede nej og hver syvende der svarede ja. Det fik ormen til at løbe løbsk for ham, og i realiteten fungerede ormen som et Denial of Service angreb, der lammede de inficerede computere.

Som en direkte konsekvens af Morris Ormen oprettede det amerikanske militær organisationen Cert, der skulle overvåge og udvikle sikkerheden på nettet. Efter en af Danmarks første hackersager i 1991 blev den danske udgave af Cert, DKCert oprettet. Cert er i dag verdensomspændende.

Robert Morris fik tre års betinget fængsel og er i dag professor på MIT.

Morris ormen bliver kaldt "Den store orm" som en reference til Tolkiens Ringenes Herre.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S