Køb ind på Jomito og få nye venner

Danske Jomito vil skabe et alternativ til Den Blå Avis og andre betalte handelssteder på nettet. Jomito er gratis og sætter den sociale kontakt mellem brugerne i højsædet.

Hvis man som privatperson vil købe en bil eller en brugt tørretumbler på nettet, så er de oplagte steder QXL.dk, DBA.dk eller Bilbasen.dk og Gul og Gratis.

Kendetegnende for dem alle er dog, at handlen medfører en mindre betaling til markedspladsen - eller at man skal finde sig i reklamer. Men sådan bør det ikke være, mener iværksætterne bag Jomito.dk.

Jomito er en handelsplads for private, hvor det ikke koster noget at se sælgernes kontaktoplysninger - og hvor der ikke er en eneste bannerreklame.

Med den holdning ser Jomito ikke ud til at blive en kæmpe overskudsforretning lige med det samme. Men det er heller ikke meningen. Ifølge iværksætterne er Jomito en non-profit organisation indtil videre.

Den største kongstanke bag Jomito er den sociale del. I takt med at man handler med folk, kan man blive "Jomito-venner" med dem. Det skal være med til at skabe tillid til de forskellige brugere - i samme stil som Ebay lader sine brugere bedømme hinanden.

Jomito er åben nu men fortsat under udvikling.

Jomitos forbillede er den amerikanske tjeneste Craigs List, der fortsat kalder sig en non-profit organisation. Firmaet eneste betalte tjeneste er jobannoncer, der resulterer i et årligt million-overskud.

På samme måde vil Jomito tjene penge på erhvervskunder og ifølge DR Penge vil man også forsøge at tilbyde ekstraydelser til brugerne. For eksempel transport af de købte varer.

Mere om samme emne

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Camilla Stausholm som Teamleder ServiceDesk Midt med kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som Knowledge Manager - IT konsulent hos Holstebro Kommune. Nyt job

Camilla Stausholm

Netip A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. september 2025 ansat Lars Peter Met Pedersen som Sales Manager - Datacenter. Han skal især beskæftige sig med salg af løsninger til det danske datacenter marked og være det rådgivende bindeled mellem kunde og producent. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly