Microsofts EU-skæbne afgøres i dag

Har EU-Kommissionen ret til at stække Microsoft for at styrke konkurrencen? Det bliver afgjort kl. 9:30 i dag. Her offentliggøres dommen i sagen, som har skaffet Microsoft en rekordstor bøde på 3,7 milliarder kroner for konkurrenceforvridning.

Det var konkurrencen mellem Windows Media Player og andre firmaers medieafspillere, så som Realaudio, der i 2004 fik EU-Kommissionen til at tildele Microsoft en bøde på 3,7 milliarder kroner. Desuden kom der påbud om at selskabet skal sælge en version af Windows uden Mediaplayer, hvilket Microsoft dog ikke har gjort noget synderligt stort nummer ud af siden.

I dag afgør EF-domstolen - anført af danskeren Bo Vesterdorf som præsident - om EU-Kommissionens bøde var i orden. Der står dog langt mere på spil end blot et par milliarder, som for Microsoft blot er et greb i lommen. I stedet peger iagttagere på, at sagen vil afgøre, hvor langt EU-Kommissionen kan gå, når man af konkurrencehensyn ønsker at begrænse store teknologi-tunge virksomheders udfoldelsesmuligheder.
Hvis dommen i dag afgør, at bøden skal sættes ned, vil det betyde en stækkelse af EU-Kommissionens kræfter i forhold til store virksomheder, vurderer Reuters. Tilsvarende konkurrence-sager, der afventer dagens dom, handler om Intel, Rambus og Qualcom.
Dommen skal også tage stilling til, om påbuddet om at sælge en version af Windows uden Mediaplayer, var rimeligt.
Microsoft ankede i sin tid Kommissionens kendelse med henvisning til, at virksomheder må have ret til at udvikle software, som de selv synes det er bedst.
EF-domstolen skal også afgøre, om den oprindelige beslutning om at angribe Microsoft for at bundle ekstraprogrammer som Mediaplayer med Windows, var i orden.. Hvis dommen går i mod Kommissionen på dette punkt, vil hele bøden bortfalde.
Det fjerde punkt handler om interoperatibilitet. Microsoft fik en særbøde for at gøre samspillet mellem pc og servere nemmere med en ren-Microsoft-løsning i forhold til en løsning, hvor server-softwaren er fra et andet firma.

Hvis EU-Kommissionen får medhold i, at den faktisk havde både magt og ret til at diktere disse forhold for Microsoft, vil der sandsynligvis komme flere tilsvarende sager mod Microsoft fra den kendt, skriver Reuters. Omvendt må Kommissionen indlede en ny, mere mild og forstående holdning overfor selskaber som Microsoft, hvis dommen i dag går den væsentligt imod.

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S