Project Natal kommer også til Windows

Bill Gates har nu afsløret at det meget omtalte »Project Natal« også kommer til Windows. Lanceringen sker til næste år.

I et interview har Microsoft-stifter Bill Gates nu afsløret at styreenheden »Project Natal« både kommer til Xbox 360 konsollen og til Windows-computere. Indtil nu har Microsoft kun omtalt Natal som en styreenhed til spilkonsoller. Natal bliver anset som Microsofts svar på Nintendos Wii. Et nyudviklet kamera registrerer brugerens kropsbevægelser og omdanner dem til styresignaler til computeren. Dette kombineres med en dybdesensor og rumlydsmikrofoner.

Rivalen Nintendo har haft enorm succes med sin Wii konsol, hvor spillene kan styres med en håndholdt styreenhed med bevægelsessensor, og nu forsøger Microsoft altså at overtrumfe dette med sit kamera til Xbox 360, hvor spilleren ikke behøver holde noget i hånden.

Kameraet skal sidde tæt ved skærmen og registrere, når brugeren bevæger sine hånder, fødder eller sit hovede. Det er baseret på teknologi fra det israelske firma 3DV Systems, som Microsoft købte sidste år.

På Microsofts egen hjemmeside om Project Natal er der bl.a. mulighed for at se en video, som viser hvordan konceptet fungerer i praksis. Sloganet er »Du er controlleren«. Det skulle endda være muligt at scanne f.eks. et skateboard og bruge det i et spil.

Der er også indbygget ansigts- og talegenkendelse, så man f.eks. kan svare på spørgsmålene i et quiz-program ved tale direkte til konsollen. Natal genkender automatisk brugeren, når man træder hen foran kameraet, og finder den rigtige brugerprofil - ihvertfald hvis man skal tro den officielle konceptvideo.

Bill Gates fortæller i et interview med CNET, at Natal oprindelig blev startet af Microsoft Research og nu bliver videreudviklet både af Xbox- og Windows-divisionen i Microsoft. Gates ser Natal som en løsning til videokonferencer under Windows, mens løsningen til spilkonsoller betegnes som "Xbox 360, version 2.0".

Han fortæller også, at lanceringen forventes at ske om lidt mere end et år, altså sandsynligvis efter sommeren 2010.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S