DR digitaliserer 362.000 timers optagelser

Danmarks Radio er på vej til at vække massevis af gamle udsendelser til live. 362.000 timers optagelser sendes til digitalisering.

Bonanza er Danmarks Radios mest kendte digitaliserings-projekt. Men nu er et endnu større under opsejling.

DR har indgået en aftale med den belgiske virksomhed Memnon og Sony Nordic om at digitalisere næsten 362.000 timers radio- og tv-programmer.

Hovedparten af optagelserne er radio fra de seneste 20 år. Båndene, der skal til Belgien, indeholder 350.000 timers radio.
Den resterende bunke bånd med 12.000 timers optagelser indeholder tv-optagelser. De sendes til Sony i Frankrig for at blive vakt til live. Processen med at forvandle båndene til bits og bytes forventes at vare tre år.

DR er selv i gang med at digitalisere meget af det øvrige programarkiv. Kulturarvsprojektet støttes med en særbevilling fra Kulturministeriet. Ifølge DR består det samlede arkiv af optagelser fra 1930'erne af 570.000 timers radio og tv.

Digitaliseringen kan også ses i lyset af, at DR om nogle år vil lancere en historie-kanal.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere