Telia vil stadig sælge Windows-mobiler

Telia fortsætter med at sælge Microsofts Windows Mobile telefoner efter overtagelsen af Orange. Selskabet har ellers tidligere meddelt, at det ikke ville fortsætte salget.

Salget af Microsofts smartphones fortsætter alligevel i Telia-regi efter købet af Orange. Teleselskabet har indgået en aftale med Microsoft, der betyder at Telia overtager Oranges salg af Windows-mobiler.

Selskabet havde eller tidligere meddelt, at det ikke ville fortsætte salget af Windows Mobile baserede smartphones efter overtagelsen af Orange. Navnet SPV tilhører nemlig Orange og bruges stadig af selskabet i udlandet.

Det er nu løst med et navneskift. Overtagelsen betyder, at de Microsoft-baserede smartphones i fremtiden kommer til at bære telefonproducentens navn, Qtek, i stedet for SPV, som var et Orange-brand.

-De Microsoft-baserede telefoner har været en stor succes, især hos Oranges virksomhedskunder. Vi er derfor glade for at kunne meddele, at vi fortsætter salget af både telefoner og Pocket PC'er baseret på Windows Mobile. Sammen med de muligheder for fleksibel mobiltelefoni, som vi kan tilbyde virksomhederne med et Telia erhvervs-abonnement, kan vi skræddersy en løsning, der passer til behovene i den enkelte virksomhed, siger Jesper Brøckner, adm. direktør i Telia Mobile.

Telia og Microsoft fortsætter samarbejdet om markedsføring af mobile løsninger til smartphones, som for eksempel Exchange Server 2003 og Small Business Server 2003 samt Microsoft Business Solutions og andre mobile forretningsløsninger.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S