Døve skal varsles med sms

De hylende sirener slipper danskerne ikke helt for, men fra årsskiftet forventer Beredskabsstyrelsen at have en ny ordning på plads, hvor døve kan varsles over sms.

Det har været et stort problem for døve og hørehæmmede, at de ikke kan høre sirenerne, der varsler danskerne i tilfælde af katastrofer.

Men fra årsskiftet vil et nyt varslingssystem fra Beredskabsstyrelsen rette op på det. Sms-beskeder skal bruges til at varsle de døve- og hørehæmmede, hvorefter de skal gå ind på tekst-tv for at modtage nærmere instrukser.

Telenettet holder dog ikke til en massiv sms-trafik, så derfor er ordningen kun tiltænkt døve og hørehæmmede.

Godt nok har sirenerne ikke varslet atomangreb på Danmark endnu, men det er alligevel et reelt problem for døve og hørehæmmede, at de ikke kan høre sirenerne.

Danske Døves Landsforbund har på deres hjemmeside et eksempel fra Sønderborg. Hørehæmmede Majbritt Kähler kørte i 2001 i sin bil og så godt en kraftig røg, men reagerede ikke, da hun ikke hørte sirenerne. Derfor gik der en time, før hun gennem en venindes sms-besked fik en advarsel om, at røgen var farlig for helbredet.

Men nu skal advarslen altså komme automatisk via Beredskabsstyrelsens nye varslingssystem.

»Vi forventer at den er i drift fra årsskiftet,« siger Jimmy Thomsen, der er chefkonsulent fra Beredskabsstyrelsen.

Her i september vil Purdue University i Indiana teste, hvordan sms-varsling kan bruges på store grupper af mennesker. Det sker ved at lade 7200 elever modtage sms-beskeder.

Jimmy Thomsen regner dog ikke med, at sms-varsling kan bruges i større målestok i Danmark. Det skyldes, at sms-beskeder bliver sendt på overskydende plads på telenettet. I tilfælde af katastrofer vil folk ofte ringe til hinanden, og derfor er der ikke plads på telenettet til, at sms-beskederne kan komme ud.

»Man risikerer, at sms'erne kommer så langsomt frem, at de ikke varsler i tide,« vurderer Jimmy Thomsen.

Der er dog en teknologi, der ville kunne bruges, oplyser Jimmy Thomsen. Langt de fleste mobiltelefoner i Danmark har i dag mulighed for at modtage sms-varsling via »cell broadcast«, men Jimmy Thomsen fortæller, at teknologien kun bliver brugt i ganske lille målestok verden over.

»Det er ikke implementeret i Danmark,« fortæller Jimmy Thomsen, som fortæller at det ikke ligger i Beredskabsstyrelsens bevillinger at bruge de mange millioner, som det ville koste teleselskaberne at stille teknologien til rådighed for varsling.

En helt anden forhindring er sms-beskedens naturlige begrænsninger på 160 tegn.

»Varsling skal jo være meget kort, præcist og det må ikke kunne misforstås,« siger Jimmy Thomsen. Derfor fungerer det meget bedre at bruge tekst-tv, der giver bedre rum til at forklare forholdsregler.

Godt nok kan en sms splittes op i tre beskeder, men det vil være forvirrende for folk, hvis de ikke kommer i rigtig rækkefølge, mener Jimmy Thomsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere